а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вистинит

вистинитиот
Вид збор: Придавка
Ранг: 9135
Што се заснова на вистина, што ја содржи вистината.
Англиски: true
Примери:
Овие приказни во основата имаат некој вистинит настан.
Изведенки
1. вистинито прил.
Пример: Зборуваше доста вистинито.
2. вистинитост ж.