а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

витез

мн. витези
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 14588
1. Средновековен воин, коњаник, феудалец, припадник на благородничкиот сталеж што со посебен церемонијал го добивал тоа звање.
Англиски: knight Албански: kalorës
Употреба: Историја
Примери:
Храбар витез.
Витез скитник.
2. Јунак, херој.
Англиски: hero Албански: hero
Примери:
Вистинските витези се раѓаат во средините каде што се живее со срцето, а помалку со главата.