а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

витка

виткаат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 4003
1. Прави да биде криво.
Англиски: bend Албански: lakoj
Примери:
Старата Циганка виткаше врбови прачки и плетеше кошници.
Ветрот ги виткаше трските на брегот.
2. Замота, прави да биде завиткано, замотано во нешто.
Англиски: roll Албански: mbështjell
Примери:
Стариот виткаше цигара од стар мувлосан тутун.
Од хартијата што му ја дадов алваџијата виткаше фишеци.
3. мота, намотува
Англиски: wind Албански: lëkundet
Примери:
Старата цел ден виткаше предено за ткаење.
4. Оди стамено, со извиткување на телото.
Англиски: swivel Албански: kthyeshëm
Употреба: Преносно значење
Примери:
Таа со игрива прелест ја виткаше својата стројна снага.
5. (се витка) Се вие, се превиткува, се свиткува.
Англиски: bend Албански: lakohet
Примери:
Од силниот ветар трските се виткаа.
6. (се витка) Се вие околу нешто.
Англиски: wind Албански: sillet
Примери:
Стеблинките на гравот се виткаа околу стеблата на пченката.
7. (се витка) се извива
Англиски: wind Албански: lakoj
Примери:
Колоната како змија се виткаше по мрачната шума.
Изрази
Витка грб - се покорува пред некого.
Витка грб - работи непрекинато.
Витка некои преѓи - кажува некакви непожелни работи.
Изведенки
виткање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК