а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

витли

витлат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 34892
1. Се движи брзо со вртење, прави вител, се наоѓа во силно кружно движење.
Англиски: rotate Албански: vorbulloj
Примери:
Витлеше лапавицата.
2. Врзува снопови со вител.
Албански: lidh duj, vandak me vorbull
Употреба: Земјоделство
Изведенки
витлење ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК