а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вишинка

мн. вишинки
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 32110
Ритче, издигнато место во однос на околината.
Англиски: hill
Употреба: Географија
Примери:
Селото се наоѓаше на една блага вишинка опкружено со овоштарници и лозја.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК