а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вишна

мн. вишни
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 11445
1. Овошно дрво слично на цреша, со темноцрвен киселкаст плод.
Латински: Prunus cerasus Англиски: sour cherry Албански: vishnjë
Употреба: Ботаника
2. Плод од вишна.
Англиски: sour cherry Албански: vishnjë
Употреба: Гастрономија
Примери:
Слатко од вишни.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК