а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вишнее

вишнеат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 15448
Се издига, стои високо.
Англиски: rise
Примери:
Се вишнеат новите споменици, а исчезнува старата автентична уметност.
Изведенки
вишнеење ср.