а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вкисели

вкиселат; вкиселил
Вид збор: Глагол, свршен
1. Конзервира со оцетна киселина.
Англиски: pickle Албански: thartoj
Употреба: Гастрономија
Примери:
Вкиселил буре зелка.
2. Претвори во киселина.
Албански: thartoj
3. (се вкисели) За храна, стане кисела.
Англиски: sour Албански: thartohet, prishet
Употреба: Гастрономија
Примери:
Млекото се вкиселило.
4. (се вкисели) Стане киселина.
Албански: thartohet
Употреба: Хемија
Примери:
Виното се вкиселило.
Изведенки
вкиселува несв.
вкиселуваат