а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вклештен

вклештениот
Вид збор: Придавка
Ранг: 44719
Што е како фатен со клешти, што е доведен во безизлезна положба.
Англиски: trapped
Примери:
Се најде вклешен во неговите канџи.
Изведенки
вклештеност ж.