а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вклешти

вклештат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 20978
1. Фати цврсто да не може да мрда, да се движи, како фатен со клешти, приклешти.
Албански: kap me dana
Примери:
Четири раце го вклештија војникот и го ничкосаа.
Мечката беше вклештена со задната нога во стапицата.
2. (се вклешти) Се фати како во клешти.
Албански: kapet si me dana
Примери:
Рбетот му се вклешти.
Изведенки
1. вклештува несв.
вклештуваат
2. вклештување ср.
глаг. им.