а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вклопи

вклопат; вклопи, вклопете; вклопив, вклопија; вклопил, (ќе) вклопев, (ќе) вклопеа, (ќе) вклопел
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 9848
1. Стави, состави, намести во склоп, едно во друго.
Англиски: assemble Албански: grumbulloj
Примери:
Тој ги вклопи цевките една во друга.
2. Доведе во склад со определена целина.
Англиски: harmonize Албански: harmonizoj
Примери:
Архивските материјали тој успешно ги вклопи во целината на своето најново филмско остварување.
3. (се вклопи) Се вклучи складно во нешто.
Англиски: integrate Албански: intergron
Примери:
Тој успешно се вклопи во новата средина.
Изведенки
1. вклопува несв.
(се) вклопуваат
2. вклопување ср.
глаг. им.