а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вклучен

вклучениот
Вид збор: Придавка
Ранг: 5212
1. Што е внесен во определено множество.
Англиски: involved Албански: i përfshirë
Примери:
Учениците вклучени во оваа програма успешно ја совладуваат.
2. Што е ставен во погон, во активна состојба.
Англиски: turned on Албански: i kyçur
Примери:
Вклучениот мотор работи добро.
Изведенки
вклученост ж.