а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вклучува

(се) вклучуваат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 2916
1. Внесува нешто во определено множество.
Англиски: include Албански: bashkangjis, përfshij
Примери:
Вклучува во преговорите.
Вклучува во репертоарот.
2. Става во работа, во употреба.
Англиски: switch on Албански: ndez, lidh
Примери:
Ги вклучуваат турбините.
3. (се вклучува) Почнува да соработува.
Англиски: involve Албански: angazhohet, përfshihet, kyçet
Примери:
Се вклучува во работата на групата.
Изведенки
вклучување ср.
глаг. им.