а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вкове

вковат; вкова, вковете; вковав, вковаа; вковал; вкован; (ќе) вковев, (ќе) вковеа; (ќе) вковел
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 23078
1. Со ковење втера, закове клинец во тврд предмет.
Англиски: nail Албански: ngulit, gozhdoj
2. Впери, насочи, задржи на едно место.
Англиски: focus Албански: fokuson
Употреба: Преносно значење
Примери:
Го вкова погледот во една точка.
3. вкочани, здрви
Англиски: petrify Албански: shtangem
Примери:
Мразот ги вкова реките и езерата.
4. (се вкове) Се вкочани, се здрви.
Англиски: petrify Албански: shtangem
Примери:
Стравот го вкова на едно место.
Изведенки
1. вковува несв.
вковуваат
2. вковување ср.
глаг. им.