а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вкожурен

вкожурениот
Вид збор: Придавка
1. Што е во кожурец, што добил кожурец.
Англиски: pupated
Употреба: Зоологија
Примери:
Вкожурените ларви се претвораат во кокони или кукли.
2. Што е како во кожурец, ограничен, затворен во себе.
Англиски: limited
Употреба: Преносно значење
Изведенки
вкожуреност ж.
Кон зн. 2
Пример: Тој во својата вкожуреност не гледаше ништо околу себе.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК