а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вкожури

(се) вкожурат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Добие кожурец.
Англиски: pupate Албански: krizalidur
Употреба: Биологија
2. Се затвори во себе, стане како да е во кожурец.
Англиски: insulate Албански: izoloj
Употреба: Преносно значење
Примери:
По тој настан тој просто се вкожури.
Изведенки
1. вкожурува несв.
(се) вкожуруваат
2. вкожурување ср.
глаг. им.