а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вкопа

вкопаат; вкопал; вкопан
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 9134
1. Зарие, стави, намести нешто со долниот дел во земјата или во друга маса.
Англиски: dig Албански: gërmoj
Примери:
Војниците ги вкопаа топовите.
2. (се вкопа) Се зарие во земјата.
Англиски: dig Албански: gërmoj
Примери:
Кртот за час се вкопа во земјата.
3. (се вкопа) Се смести, се утврди во окоп, во ров.
Англиски: dig Албански: gërmoj
Примери:
Војската се вкопа од другата страна на реката.
Изведенки
1. вкопува несв.
(се) вкопува
2. вкопување ср.
глаг. им.