а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вкоравен

вкоравениот
Вид збор: Придавка
1. Што фатил кора, обвивка.
Примери:
Вкоравена кал.
2. Затврден, зацврстен, што веќе не се менува.
Примери:
Вкоравена лоша навика.
Изведенки
вкоравеност ж.