а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вкорави

вкорават
Вид збор: Глагол, свршен
1. Направи да биде како кора.
Англиски: encrust Албански: formoj kore
Примери:
Мразот ги вкорави мокрите алишта.
2. (се вкорави) Се направи како кора, се стврдне.
Англиски: encrust Албански: vë kore, forcohet
Употреба: Медицина
Примери:
Раната се вкоравила.
Кожата на убиената лисица се вкоравила.
Изведенки
1. вкоравува несв.
(се) вкоравуваат
2. вкоравување ср.
глаг. им.