а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вкоренет

вкоренетиот
Вид збор: Придавка
Ранг: 15023
1. Што има оформено корен.
Англиски: rooted Албански: i rrënjosur
Употреба: Ботаника
Примери:
Вкоренетите растенија поднесуваат и пониски температури.
2. Што е стабилно, цврсто, постојано.
Англиски: rooted Албански: i rrënjosur
Употреба: Преносно значење
Примери:
Вкоренета навика.
Вкоренета предрасуда.
Изведенки
вкоренетост ж.