а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вкоренилиште

мн. вкоренилишта
Вид збор: Именка, среден род
Место каде што се садат калемите за формирање резници за винова лоза.
Употреба: Земјоделство
Примери:
Поставување на калемите во вкоренилиштето.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК