а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вкорени

вкоренат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 15312
1. Цврсто всади, зацврсти нешто (во животот, во свеста, во однесувањето).
Англиски: root Албански: rrënjos
Употреба: Преносно значење
Примери:
Вкорени навика.
Вкорени страв.
Вкорени верување.
2. (се вкорени) Оформи корен, пушти, зафати корен во почвата.
Англиски: root Албански: rrënjosem
Употреба: Ботаника
Примери:
Резниците се вкорениле.
3. (се вкорени) Се всади, се зацврсти.
Англиски: root Албански: rrënjosem, forcohem
Употреба: Преносно значење
Примери:
Тоа се вкорени во народот.
Изведенки
1. вкоренува несв.
(се) вкоренуваат
2. вкоренување ср.
глаг. им.