а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вкосчи

вкосчат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Претвори во коска.
Англиски: ossify
Употреба: Медицина
2. (се вкосчи) Се претвори во коска.
Англиски: ossify
Изведенки
вкосчува несв.
вкосчуваат