а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вкотви

вкотват
Вид збор: Глагол, свршен
1. Спушти, фрли котва, за пловен објект, брод и сл.
Англиски: anchor Албански: ankoroj
Примери:
Екипажот го вкотви воениот брод на отворено море.
2. (се вкотви) Се постави на одредено место, за пловен објект.
Англиски: anchor Албански: ankoroj
Примери:
Бродот се вкотви во еден плиток залив.
Изведенки
1. вкотвува несв.
(се) вкотвуваат
2. вкотвување ср.
глаг. им.