а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вкочани

вкочанат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 8955
1. Направи некого или нешто да стане здрвен, стврднат, смрзнат, неподвижен, вкочанет.
Англиски: stiffen Албански: shtangoj
Примери:
Големиот студ во ноќта беше го вкочанил пијаниот паднат во снегот.
Студот му ги вкочани прстите на стражарот.
2. Се вкочани, се здрви, се смрзне.
Англиски: freeze Албански: shtangoj
Примери:
Пијаниот се вкочанил на снегот.
Од студот прстите и се вкочанија.
Изведенки
1. вкочанува несв.
(се) вкочануваат
2. вкочанување ср.
глаг. им.