а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вкрвавен

вкрвавениот
Вид збор: Придавка
Што е со крв, облиен со крв.
Англиски: bloody
Примери:
вкрвавени белки (очи)
Изведенки
вкрвавеност ж.