а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вкупен

вкупниот
Вид збор: Придавка
Ранг: 5018
Што ги опфаќа сите делови, сите елементи, потполн, целосен.
Англиски: total
Примери:
Вкупен износ на средства.
Вкупен приход.
Изведенки
вкупност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК