а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вкусен

вкусниот
Вид збор: Придавка
Ранг: 7849
Што има пријатен вкус.
Англиски: tasteful
Примери:
Вкусно јадење.
Изведенки
1. вкусно прил.
Што е направен убаво, со вкус.
Пример: Вкусно наместен стан.
2. вкусност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК