а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вкуси

вкусат; вкусил
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 6877
Касне или пивне, проба, обиде храна, пијалак.
Англиски: taste Албански: shijoj
Употреба: Гастрономија
Примери:
Ти не си вкусил вода од планински извор.
Изведенки
1. вкусува несв.
вкусуваат
2. вкусување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК