а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вкус

мн. вкусови
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 1205
1. Еден од петте надворешни осети што се прима преку јазикот и внатрешноста на устата.
Англиски: taste Албански: shije
Употреба: Медицина
Примери:
Сладок вкус.
Горчлив вкус.
2. Осетот што го произведува храната во устата (благ, кисел, горчлив, лут).
Англиски: taste Албански: shije
Употреба: Гастрономија
3. Чувство, мерило и смисла за убаво, склоност кон убавото.
Англиски: taste Албански: shije
Употреба: Преносно значење
Примери:
Има истанчен вкус.
Се облекува со вкус.
Без вкус.
Блага иронија за вкусовите на комисијата низ агол на судбината на големите светски писатели.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК