а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

влага

влагаат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 18713
1. вложува
Англиски: invest Албански: investoj
Употреба: Економија
Примери:
Тој влагаше во акции на Пиварата.
2. влегува
Англиски: enter Албански: fus, shtij
Употреба: Дијалектен збор
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК