а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

влада

мн. влади
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 1018
Највисок колективен орган на извршната власт на една држава.
Англиски: government Албански: qeveri
Употреба: Политика
Примери:
коалициона влада
марионетска влада
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК