а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

влажен

влажни
Вид збор: Придавка
Ранг: 2583
Што има во себе влага.
Англиски: humid
Примери:
влажен воздух
влажен бран
влажна соба
влажна земја
Изведенки
1. влажност ж.
2. влажно прил.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи