а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

влак

мн. влакови
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 53259
1. Вид брана за влачење нива.
Албански: lloj dige për vllaçitje
Употреба: Земјоделство
2. Вид рибарска мрежа.
Албански: lloj rrjeti peshkatarësh
3. Гранки што се влечат, а не се товараат.
Албански: degëza për tërheqje
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК