а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

властелин

мн. властелини
Вид збор: Именка, машки род
Средновековен господар, земјопоседник, феудалец.
Употреба: Историја
Изведенки
1. властелинка ж.
мн. властелинки
2. властелински прид.
властелинскиот
Што се однесува, што му припаѓа на властелин.
Пример: властелински пари, властелинско семејство