а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

властодавец

мн. властодавци
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 53665
Тој што дава некому власт, тој што држи, што поставува некого на власт.
Англиски: souvereign
Примери:
Тој доследно го слушаше својот властодавец.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК