а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

властодржец

мн. властодршци
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 14564
Тој во чии раце е власта, моќта.
Англиски: ruler
Примери:
Новите властодршци ги убивале сите преживеани членови на старата владејачка класа.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК