а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

властољубив

властољубивиот
Вид збор: Придавка
Ранг: 37462
Што сака да има власт, алчен за власт.
Англиски: domineering
Примери:
Мајка му беше претставителна и властољубива жена.
Изведенки
властољубивост ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК