а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

влас

мн. власи
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 46917
1. Предено, волна или друга материја, дел од кадела од која со предење се добива нишка, повеќе влакна заедно.
Англиски: thread Албански: fije
2. Тенки и куси влакна по облеката.
Англиски: fluff Албански: qime
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК