а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

влачарница

мн. влачарници
Вид збор: Именка, женски род
1. Работилница во која се влачи волна.
Албански: tjerëse
Примери:
Старата влачарница повеќе не работеше.
2. Машина со која се влачи волна.
Албански: tjerëse
Примери:
Влачарницата штракаше.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК