а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

влачар

мн. влачари
Вид збор: Именка, машки род
Човек што се занимава со влачење волна; сопственик на влачарница.
Примери:
Не треба да се дозволи да се заборават старите занаети кои се пред исчезнување, како што се терзиите, влачарите, срмаџиите итн.
Изведенки
влачарка ж.
мн. влачарки
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК