а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

влачар

мн. влачари
Вид збор: Именка, машки род
Човек што се занимава со влачење волна; сопственик на влачарница.
Примери:
Не треба да се дозволи да се заборават старите занаети кои се пред исчезнување, како што се терзиите, влачарите, срмаџиите итн.
Изведенки
влачарка ж.
мн. влачарки