а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вледени

(се) вледенат
Вид збор: Глагол, свршен
Се претвори во лед.
Англиски: freeze
Примери:
Лифтот се вледени.
Цел град се вледени.
Изведенки
1. вледенува несв.
(се) вледенуваат
2. вледенување ср.
глаг. им.