а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

влезен

влезни
Вид збор: Придавка
Ранг: 5197
1. Што се однесува на влез, на влегување; што служи за влез, влегување.
Англиски: entry Албански: hyrës
Примери:
Влезна виза.
Влезна врата.
Влезен билет.
2. Што служи за влезна комуникација со компјутерот.
Англиски: input Албански: hyrës
Употреба: Информатика
Примери:
Влезен приклучок.