а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

влепи

влепат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 30654
1. залепи, припие
Англиски: stick Албански: ngjit
2. удри
Англиски: hit Албански: godas
Употреба: Преносно значење
Примери:
Му влепи една шлаканица.
3. (се влепи) Се прилепи плотно, се впие во нешто.
Албански: ngjit
Примери:
Таа се влепи во него.
Изведенки
1. влепува несв.
влепуваат
2. влепување ср.
глаг. им.