а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

влечка

мн. влечки
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 6614
1. Обувка што се навлекува со отворен заден дел.
Англиски: slipper Албански: heqël
Примери:
Невестата се појави со влечки на нозете.
2. Обувки за движење на помали растојанија, низ двор, до комшии, обично стари, износени чевли, папучи и сл.
Англиски: slipper Албански: heqël
Примери:
На влечки отиде до комшиите.
3. Распуштена, мрзлива, неуредна жена.
Англиски: slut Албански: zuskë