а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

влечко

мн. влечковци
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 22212
Човек што работи бавно и неуредно, што се влече, што се влечка.
Англиски: idler, creep
Примери:
Околу пазарот имаше секакви парталковци и влечковци.