а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

влив

мн. вливови
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 37107
Место каде што се влива една истечна вода во друга или во езеро или море.
Англиски: mouth Албански: grykëderdhje
Употреба: Географија
Примери:
Од изворот до вливот.