а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

влијае

влијаат; влијај, влијајте; влијаев, влијаеја; влијаел; влијаејќи
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 2455
Врши влијание на или врз некого или нешто, насочува нечија работа, дејност, определба, постапка.
Англиски: influence Албански: ndikoj
Примери:
Многу фактори влијаат врз општествениот развиток.
Директорот влијаеше врз комисијата да донесе такво решение.
Новата средина влијаеше на мене позитивно.