а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

влијание

мн. влијанија
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 961
Дејствување што го врши некој или нешто врз некого или врз нешто; моќ на дејствување врз некого или врз нешто.
Англиски: influence Албански: ndikim
Примери:
Падне под влијание.
Изврши влијание.
Влијание на сончевите зраци.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК